Tauron Nowa Muzyka Katowice
STRONA ARCHIWALNA TAURON
NOWA MUZYKA KATOWICE 2018

Pierwszy, koncertowy album EABS!

26.06.2018
  • Koncertowe wydanie albumu “Repetitions (Letters To Krzysztof Komeda)”
  • Okolicznościowa płyta specjalnie na 13. edycję Tauron Nowa Muzyka Katowice
  • Limitowane wydanie 180g oraz booklet

Na zaproszenie festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice wrocławski septet Electro-Acoustic Beat Sessions opublikuje specjalny, koncertowy album! Nagranie z grudniowego koncertu EABS w Jazz Club Hipnoza w Katowicach ukaże się na limitowanej płycie winylowej. Zespół kontynuuje tradycje polskiej szkoły jazzu, jednocześnie wpisując się w światowy renesans tego gatunku.

Debiut septetu był bez wątpienia wielkim wejściem na scenę jazzową. EABS zachwycili słuchaczy i krytyków albumem „Repetitions (Letters To Krzysztof Komeda)”, który twórczo rozwija kompozycje najwybitniejszego twórcy w historii polskiego jazzu. O debiutanckim krążku napisano dziesiątki recenzji, a płyta trafiła do większości rocznych podsumowań, zdobywając również szereg nagród. To „najlepsze, co w tym kraju spotkało dorobek Krzysztofa Komedy od czasu Litanii Tomasza Stańki” wspominał w recenzji dla Polityki Bartek Chaciński.

Mocne wejście na scenę zaowocowało propozycją wydania albumu koncertowego. EABS starał się znaleźć coraz ciekawsze pomysły na ogranie kompozycji Komedy. Czasami wychodziły bardziej lirycznie, miejscami bardziej awangardowo. Wszystko zależało od miejsca i publiczności. W połowie grudnia 2017 roku, na specjalne zaproszenie twórców festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice, zespół zagrał rejestrowany występ. Był to 22 występ po majowej premierze „Repetitions…”. Doświadczenia zdobyte podczas trasy zaowocowały niezapomnianym koncertem w Jazz Clubie Hipnoza w Katowicach.

„Okazuje się, że finezję Komedy, dorównującej wtedy modalności Milesa Davisa, spotęgowanej w Polsce przez Andrzeja Wajdę i Janusza Morgensterna doskonale rozumieją Panowie z EABS. Tu magia zaczęła zarządzać publicznością i muzykami od samego początku. Oczywiście nie stało by się tak, gdyby nie doskonale „naoliwiona” i „dotarta” maszyna jaką w grudniu 2017 roku był EABS.” – tak wspomina ten wieczór Michał Margański, dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Winyl z wersją studyjną albumu jest wyprzedany i z nieoficjalnych informacji wynika, że nie zostanie dotłoczony. Jednak dzięki współpracy More Music Agency, organizatorów Tauron Nowa Muzyka Katowice oraz Astigmatic Records, wydawców EABS, do sprzedaży trafi koncertowy winyl grupy. Ten limitowany do 1000 sztuk, 180 gramowy podwójny krążek zatytułowany będzie „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda) Live at Jazz Club Hipnoza (Katowice)”. Zespół stawiając na energię zagrał w poszerzonym składzie oraz zrezygnował z ballad, uzupełniając płytę dwoma wcześniej niepublikowanymi, ponad 10-minutowymi suitami – “Kraksa” oraz “Svantetic”.

Album ukaże się tylko w formie winylowej i wraz z bookletem będzie dostępny od 29 czerwca na festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice,
a później w wybranych sklepach muzycznych. Wersja cyfrowa pojawi się na Youtube, Spotify, Bandcamp, Tidal, Soundcloud, Deezer oraz iTunes
2 lipca 2018 roku.

EABS będzie można również usłyszeć na żywo na zakończenie 13. edycji Festiwalu. Septet zagra 1 lipca w sali koncertowej NOSPR przed występem Samphy.