Tauron Nowa Muzyka Katowice
STRONA ARCHIWALNA TAURON
NOWA MUZYKA KATOWICE 2018
28 VI 2018 (czwartek)
21:00 – 22:15

Szapocznikow. Stan nieważkości / No Gravity

Spektakl „Szapocznikow. Stan nieważkości / No Gravity” w reżyserii Barbary Wysockiej, poświęcony życiu wybitnej rzeźbiarki w Muzeum Śląskim w Katowicach. Wydarzenie towarzyszy wystawie „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda”. Biografia Aliny Szapocznikow to z jednej strony doświadczenie getta, obozów, choroby nowotworowej, a z drugiej – międzynarodowa kariera w dwóch systemach politycznych oraz znajomość z najwybitniejszymi przedstawicielami kultury. Życie artystki było nieustanną walką z przeznaczeniem, ciągle ponawianą próbą wykraczania poza granice i poszukiwaniem nowych doświadczeń.

Barbara Wysocka śledzi motywy obecne w sztuce Szapocznikow, by je przetworzyć przez medium teatru. Jej spektakl wykracza poza formę dokumentu teatralnego. Odnosząc się do jednej z najbardziej niezwykłych biografii w kulturze XX wieku, Wysocka obserwuje związki między życiem a sztuką, bada interpretacje, jakim przez lata poddawana była Alina Szapocznikow i jej dzieło, przygląda się temu, jak była postrzegana przez świat, w którym historię sztuki najczęściej opisywano z męskiej perspektywy. Spektakl staje się równocześnie komentarzem do współczesnej rzeczywistości. Stara się określić, jakie są możliwości funkcjonowania kobiety-artystki, która z jednej strony nie chce być definiowana przez swój wygląd i swoją płeć, a z drugiej strony ma świadomość tego, że jej własna cielesność jest punktem, od którego zaczyna się każda jej wypowiedź. Spektakl został przygotowany przez warszawski kolektyw teatralny Centrala.
„Szapocznikow. Stan nieważkości / No Gravity” zaprezentowany zostanie trzykrotnie w dniach 28, 29 i 30 czerwca o godz. 21:00. Bilety w cenie 20 zł kupić można w kasach Muzeum Śląskiego oraz na stronie bilety.muzeumslaskie.pl